Duygu Aydın ile “Edebi Sanat Üzerine Kısa Bir Söyleşi”

YYD: Şiirleri günün hangi zamanları ve hangi tür ortamlarda yazarsınız?

Genellikle gece yazıyorum. Fakat öyle bir an oluyor ki, gün içinde o ilham dedikleri şey geliyor ve çıkarıyorum yanımda taşıdığım defteri kalemi not alıyorum gelenleri. 🙂 

YYD: Peki, ne okursunuz, ne tür kitaplar, hangi yazarları okuyorsunuz?

Kişisel gelişim, roman, şiir kitapları, ezoterizm, psikoloji, astroloji. 

Çok severek okuduklarım, Paulo Coelho, Osho, Ergün Candan, Can Yücel, Halil Cibran, Sabahattin Ali, Özdemir Asaf, Kenan Kalecikli, Can Dündar, Doğan Cüceloğlu

YYD: Sözcüklerle yakın bir ilişkin olduğunu ilk ne zaman keşfettin?

Hep derler ya, aslında acılar yazdırır diye! İşte ben de canımın acıdığı, çok üzüldüğüm, yaşamda hiç benim başıma gelmez dediğim şeylerin ilkini yaşadığımda yazmaya başladım. Annemle babamın ayrılık aşamasında. O zamanlar daha çok içimi döküyordum deftere. Belki içimdekileri kusuyordum ve kimseye anlatamadıklarımı. Daha çok günlük tutar gibiydi. 

YYD: Nasıl bir yazma pratiğin var?

Şiir yazmaya lise zamanlarımda başladım. Yaz tatiliydi çok iyi anımsıyorum. Tek başıma kaldığım saat dilimlerinde elimde bir defter ve kalem günde 10 -15 şiir yazıp dururdum. Zamanla bu yazma sıklığı azaldı aslında. Daha çok sessizlikte ve kendime kaldığımda, müzik eşliğinde yazdığım anlarda çok daha verimli olduğumu fark ettim. Birde şöyle bir tarafım var. Hani dertleşmek ister bir arkadaşınız. Gelip size içini döker. İşte o dertleşmelerde anlatanın hikayesi beni bazen tam kalbimden vurur. O an başlarım yazmaya. Bu da bir nevi pratik 🙂 

YYD: İlk yazma deneyimlerine döndüğünde, edebiyatın pek çok dalı arasında neden şiir yazmayı seçtin, şiirin senin üzerindeki çekim gücünü nasıl tanımlıyorsun?

Sanırım az kelime ile çok şey aktarabilmek beni şiir yazmaya sürüklüyor.

Bir şiiri bir çok kişi okuyabiliyor ama herkes farklı duygularla okuyup kendine göre yorumluyor.Bu bence inanılmaz çekici.

YYD: Edebiyatın türleri arasında şiirin yeri konusunda sen ne düşünüyorsun?

Edebiyatın dalı olan şiir bence muazzam güzel.İnsanın içinde barındırdığı sevgi,aşk,tutku,anne baba sevgisi,nefret,kin vb. Artık içinizde ne besliyorsanız ya da neler yaşadıysanız o yaşadıklarınızı bütün ruhunuzla aktardığınız kısa satırlardan oluşan kocaman bir okyanus.Fakat şiire olan merakın bir roman kitabına olan meraktan daha az olduğunu düşünüyorum.

YYD: Bunların dışında eklemek istediğiniz, planlarınıza dair bir şeyler var mı?

2009 yılında KIVILCIM şiir kitabımı çıkarırken sadece şiirlerimi bir yerde toplama fikri ile yola çıkmıştım.Sonra, ikinci kitap hayalim oluşmaya başladı.Fakat daha çok kişiye ulaşsın, satışı olsun istedim.2021 Haziran ayında çıkan, ÇIĞLIK şiir kitabımda istediğim şekilde satışa sunuldu.Yeniden,bir kitap çıkartmak, daha çok kişiye ulaşmak ve şiiri seven, okuyan tüm güzel insanların duygularına tercüman olmak istiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.