Gaziantep Valisi Davut Gül

“Gaziantep halkı onu çok sevdi, göreve gelir gelmez proje yağmuruna tuttu”

Yerel Yönetimler Dergisi: Efendim sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben 2000 yılında Gaziantep’te kaymakam adayı olarak mesleğe başladım. Kaymakamlık, vali yardımcılığı, Bakanlık’ta daire başkanlığı görevlerinin ardından Sivas Valisi olarak 2016- 2018 yılları arasında görev yaptım. 2018 yılından beri de Gaziantep Valisi olarak görevimize devam ediyoruz.      

Gaziantep nasıl bir şehir sizin için?

Öncelikle Gaziantep bir ihracat şehri. Bu özelliğini deniz ulaşımına yakın olması, yabancı sermaye tarafından tercih edilmesi, iş gücünün ucuz olması gibi ekonomik ve jeopolitik nedenlerden almıyor. Bizzat girişimci, çalışkan ve rekabetçi bir yapıya sahip insanların emeği ile bu özelliğe sahip olan bir şehir burası. Tabi şehrimiz yeni yatırımların etkisiyle sürekli yeni iş gücüne ihtiyaç duyunca ve yanı başımızda bir iç savaş olunca haliyle zaman içerisinde yüksek oranda iç ve dış göç dalgasına maruz kaldı. Büyük bir şehir olmaktan kaynaklanan sorunları var, ancak Gaziantep, birlikte iş yapabilme kültürüyle yani “Gaziantep Modeli” ile  bu sorunları çözecek azim ve iradeye de sahip bir şehir. İlimiz aynı zamanda tarihi birikimi, kültürel yapısı ve bu güzelliklerini ortaya çıkartacak iradesiyle önümüzdeki dönemde kültür turizminde adından sıkça söz ettirecek bir potansiyele sahip ve bunu hayata geçirmeye başladı bile. Özetle Gaziantep, binlerce yıllık geçmişiyle, çalışkan, girişimci, hayırsever, sıcak kanlı insanlarıyla bilinen ve sorunlarına ürettiği çözümlerle gelişen bir marka şehir. 

Nüfus bakımından Türkiye’nin dokuzuncu büyük şehri olan Gaziantep’in sorunlarını çözmek ve şehri daha ileriye götürmek adına Valilik olarak nasıl bir strateji izliyorsunuz?

İlimiz nüfusunun yarıdan fazlasını çocuklar ve gençler oluşturuyor. Diğer bir çok alanda yaptığımız çalışmaların yanında projelerimizi genel olarak gençliğin eğitim ve sosyal ihtiyaçlarına göre şekillendirmeye çalışıyoruz. “Spor Şehri Gaziantep” adıyla ilimiz genelinde tüm okullarımızda bir proje başlattık. Proje öğrencilerin sportif etkinliklerde kullanacakları ekipmanların sağlanması ve mevcut spor alanlarına ihtiyaçlar doğrultusunda yenileri eklenerek belediyeler ile birlikte gençlerimize tahsis edilmesi yoluyla sportif ihtiyaçların koordine edilmesini amaçlıyor.  Proje ile öğrencilerimizi spora yönlendirilerek zararlı alışkanlıklardan spor aracılığı ile uzak durmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu projenin özellikle uyuşturucu ile mücadelede etkin olarak bizlere yardımcı olacağına inanıyoruz. Bununla birlikte öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında sportif anlamda da yeteneklerini ortaya çıkartarak başarılarının önünü açmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmesi ve mümkünse bunların içerisinde en az yüzde yirmilik kesimin lisanslı olarak spor yapmalarının sağlanması ve her okulda bir okul spor kulübünün kurulması da yine projelerin hedefleri arasında. 

Proje kapsamında 2018 yılından bu yana toplamda 752 okulumuz klüpleşme aşamasını tamamladı. 2018 yılında 22 bin olan lisanslı sporcu sayımız şu anda 170 bini öğrenci olmak üzere 295 bine ulaştı. Proje kapsamında okul spor klüplerimize 1.2 Milyon TL Büyükşehir Belediyesi tarafından ve 3 Milyon TL de YIKOB tarafından olmak üzere toplam 4.2 milyon TL tutarında malzeme desteği, 572 okul spor klübümüze ise 1 Milyon 775 bin TL nakdi destek verildi. 

Yine proje kapsamında 16 Şubat 2019 tarihinde imzalanan protokol ile 13 havuz, 42 spor salonu, 200 okul bahçesine de voleybol ve basketbol sahası yapıldı. Yine Şahinbey Belediyesi ile okullara  halı saha, basketbol sahası ve bocce sahası yapımı için protokol imzaladık.  

Valiliğimiz, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile birlikte T3 Vakfı ortaklığında Gençlerimizin özellikle teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlayacak 9 Deneyap Atölyesinin kurulması için proje geliştirdik. Amacımız, Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek ve öğrencilere teknoloji projeleri geliştirmede gerekli temel bilgi ile teknik altyapıyı vererek özgün projeler geliştirmeleri için teşvik etmekti. Şu anda 6’sı il merkezi, 2’si ilçelerde olmak üzere toplam 8 adet Deneyap Atölyesi tamamlanmış durumda. 

Bununla birlikte Üstün yetenekli öğrencilerin üniversite ortamına aşina olmaları, bilimsel araştırmaları ve üniversite eğitimini yaşayarak öğrenmeleri amacıyla Türkiye’nin ilk “Çocuk Üniversitesinin” kurulması için Büyükşehir Belediyesi ile çalışmalara başladık. Üniversite binamız tamamlanmak üzere ve tematik atölyeler,  keşif alanları,  Deneyap Teknoloji  Atölyesi ve girişimcilik atölyeleri, Havacılık ve uzay teknolojisi, doğa bilimleri, sanat, kişisel gelişim, fizik, matematik, insan bilimleri ve kimya atölyesi temaları ile zenginleştirilmiş bir ortamda hafta içi ve hafta sonu ders seansları olmak üzere 1 ayda toplamda 4.352 öğrencimiz üniversite kapsamında hayata geçen bu atölyelerden yararlanacak. 

Son olarak “100. Yılda 100 Hayırsever” Projemiz ile Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında, şehrin ihtiyacı olan 100 okulu hayırsever desteği ile tamamlamak istiyoruz. Şu ana kadar 60 tane hayırsever ile protokol imzaladık, kalan kısmının ise 25 Aralık’a kadar tamamlanmasını hedefleniyoruz.

Özellikle Covid-19 salgını döneminde Gaziantep Valiliğinin sosyal yardım projeleri basında geniş yer buldu. Projelerin çıkışı ve uygulama safhasını  kısa kısa sizden alabilir miyiz?

Covit 19 salgını kuşkusuz tüm dünya ile birlikte Ülkemizi de ekonomik olarak etkiledi. Ancak Gaziantep hayırsever ve paylaşmayı bilen bir şehir. Dolayısı ile bu şehirde herkes bir şekilde mahallesine, komşusuna, hemşerisine yardım etti. Bizler de bu yardımların vatandaşlarımıza Vefa Sosyal Destek Gruplarımız vasıtası ile daha koordineli bir şekilde ulaştırılmasını sağladık.

“Kalbe Dokun Gönül Kazan” sloganıyla hayata geçirdiğimiz “Gönül Seferberliği” projesinde  Ramazan ayındaki yardımların yerine ulaştırılmasını ve Covid-19 Pandemisi nedeni ile ekonomik açıdan sıkıntıya giren vatandaşlara “Gaziantep Modeli” ile destek verilmesini amaçladık. Kampanyada  2020 yılında; 210 bin 428 gıda kolisi, 2021 yılında; 231 bin gıda kolisi ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıldı.

Zimem Defteri Projesi ile de 2020 yılında hayırseverlerimiz ile İlimiz genelinde 200 bakkalın, 2 milyon TL değerindeki veresiye defteri satın alınarak vatandaşların borcu ödendi ve  Projeden 14 bin 350 vatandaş faydalandı. 2021 yılında ise 400 bakkal ve 120 pide fırınındaki veresiye defterleri satın alınarak, 29 bin 500 ailenin borcu ödendi  ve 5 milyon 200 bin TL’lik borç kapatılmış oldu. Ayrıca 62 mahallede, 210 tüpgaz bayinin, 2 milyon TL değerindeki veresiye defteri hayırseverlerimiz tarafından satın alınarak vatandaşların borcu ödendi ve Projeden 15 bin 500 vatandaş faydalandı. Bununla birlikte 9 bin 500 hanenin  Şubat ve Mart ayı olmak üzere toplamda 1,5 milyon TL’lik elektrik borcu da kapatıldı.

Öte yandan 2020 yılında sokağa çıkma yasağından dolayı pazarcı  esnafının mallarının ellerinde kalması nedeni ile belediye semt pazarlarında faaliyeti bulunan 35 pazarcı esnafından satın alınan ürünler, 6 bin 993 haneye ulaştırıldı. 2021 yılında ise Merkez Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde faaliyet gösteren pazarcı esnafının elinde kalan 350 bin TL değerinde 100 ton sebze ve meyve satın alınarak 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi 5 bin 950 haneye ulaştırılmıştır. Alınan ürünlerin bir kısmı ise Aş Evi’nde değerlendirildi. 

Yine Kovid19 tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim alan ve ihtiyacı olan öğrencilere internet paketi ile birlikte tablet temin edilmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz “Askıda Tablet” kampanyası ile  86 bin 428 tablet “Gaziantep Modeli” ile belediyelerimiz tarafından temin edildi. 

Gaziantep’in yoğun göç alan ve hızlı bir nüfus artışına sahip bir şehir olduğunu hepimiz biliyoruz. Bütün göç alan büyükşehirlerde olduğu gibi Gaziantep’te de çarpık kentleşmeye maruz kalan zor durumdaki insanların oturduğu bölgelerde sorunların çözümü için neler yapıyorsunuz? 

Aslında ürettiğimiz sosyal projelerin büyük bir çoğunluğu gelişimi amaçladığı kadar dezavantajlı insanların sorunlarının çözümünü de amaçlıyor.  Örneğin Valiliğimiz koordinasyonunda, ilgili kurumlarımız, belediyeler ve hayırseverlerimizin katkılarıyla yaptığımız HAYAT Projesi ile imarsız mahallelerde öncelikli olarak dezavantajlı bölgelerin ihtiyaç duyduğu okulları inşa ediyoruz.  Bu okulların bahçelerine bölgede yaşayan öğrencilerin suçtan ve muhtelif tehlikelerden uzak olmasını sağlayacak sosyal etkinlikler ve spor alanları inşa etmeyi amaçlıyoruz. Yine aynı alanlarda bölgede yaşayan kadınların ek gelir elde edebilecekleri, iş alanları oluşturabilecekleri merkezleri inşa ediyoruz. Bunun yanı sıra Halk eğitim kursları, çalışma atölyeleri, deprem toplanma alanı, yeşil alan vb. İhtiyaçların giderilmesi için de düzenlemeler yapıyoruz. 

Gaziantep’te iki merkez ilçemizde belirlediğimiz 26 mahallede Proje kapsamında yapılacak okul ve sosyal alanlar, çevresindeki 36 mahallede 528.216 nüfusu, ayrıca 107 bin 545 öğrenciyi etkileyecek. 

Gaziantep Ülkemizin ve Dünyanın en önemli kültür turizmi merkezlerinden birisi. Kültür turizmi alanında yaptığınız çalışmalar ve restorasyonlar nelerdir?

Barşavma  Manastırı ve Rumkale Surları Restorasyon Projesi Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığımız tarafından ihale edildi ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Aynı şekilde  Karkamış Ören Yerine Giriş ve Karşılama Merkezi yapım çalışmaları da yine devam eden projeler arasında. 

Bununla birlikte Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği, yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde konumlanan Rumkale’nin karşısında bulunan alana Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Türkiye’nin en büyük cam terası yapma projemiz bitmek üzere. Proje tamamlandığında vatandaşlarımız Rumkale’nin eşsiz doğasını, tarihi ve kültürel özelliklerini tepeden izleme olanağı bulacaklar. Sonuç itibarı ile proje ile bölgeye turizm açısından katkı sunacak bir cazibe merkezi kazandırmayı planlıyoruz. 

Gaziantep özelinde yaptığınız çalışmalarda diğer kamu kurumlarıyla (Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri) yürüttüğünüz başarılı rol model yönetiminizin yeni projelere ve hizmetlere katkıları nelerdir?

Her zaman söylüyoruz Gaziantep, birlikte iş yapabilme kültürünün gelişmiş olduğu ve buna da “Gaziantep Modeli” adını koyan bir şehir. Bu açıdan bizler yaptığımız her işte başta Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül önderliğinde, milletvekillerimiz, belediyelerimiz, kamu kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve hayırseverlerimiz ile Gaziantep’in hayrına çalışıyoruz ve yaptığımız her işten, her projeden daha iyi sonuçları daha çabuk elde edebiliyoruz. Birlikte iş yapma anlayışı devam ettiği sürece inanıyorum ki yeni projelerde elde edilen başarı da katlanarak devam edecek.    

Bulunduğumuz coğrafyadaki yaşanan sorunlardan dolayı sizin de bahsettiğiniz gibi Ülkemiz bir çok mülteciye ev sahipliği yapıyor, bu süreçten de en çok etkilenen illerimizden birisi Gaziantep, bu konuda Gaziantep’te yapılan değişiklikler, alınan önlemler ve uyum süreçleriyle ilgili yapılan çalışmalar nelerdir?

Bizim Valilik olarak geçici koruma kapsamında olan Suriyeliler ile ilgili dil eğitimi olanaklarının artırılması ve Türkçe öğrenmelerini kolaylaştırmak dışında özel ve ayrı bir çalışmamız yok. Suriyeliler de bizim vatandaşlarımıza sunduğumuz olanaklardan faydalanıyor. Ancak mevcut sorunların giderilmesi ve mevcut olanakların iyileştirilmesi amacıyla ürettiğimiz çözümler ve yaptığımız çalışmalardan tüm vatandaşlarımız gibi geçici koruma kapsamında olan Suriyeliler de yararlanıyor.    

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.