Şehirler Yenilenebilir Enerji ile Aydınlanıyor

YYD: Efendim sizi tanıyabilir miyiz?

Ben 1970  Gaziantep doğumluyum. Eğitimlerimi Gaziantep Lisesi ve sonrasında Adalet yüksek Okulundan mezun olarak tamamladım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Orta seviye üstü İngilizce, Az arapça, az kürtçe bilmekteyim

YYD: Yerel Yönetimler Derneği ile yollarınız nasıl kesişti?

1988 yılından beri siyasetin içinde birisiyim. Siyasetin içinde olunca Yerel Yönetimler Derneği  ile tanışmak mümkün oldu daha sonra da derneğin üst düzey yönetiminde görev aldım. Derneğin Teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan yardımcısıyım

YYD: Orhan Bey mesleğiniz ve iştigal alanınız nedir?

Uzun yıllardır bilişim ve elektronik sektöründe hizmet vermekteyiz.Şirketim bilişim alanında hardware (Donanım), network  (ağ) ve server (Sunucu) alanında uzmanlaşmıştır. Müşteri portföyümüz ağırlıklı olarak kamu kurum ve kuruluşları ve  kurumsal firmalardır. 

1998 yılında kurduğum Rüzgar Elektronik firmamız ile halka GEREL olarak arz olunmuş, GERSAN Elektrik A.Ş’nin Türkiye Resmi kurumsal distribütörlüğünü yapmaktayız. GERSAN, Led aydınlatma ürünleri, elektrikli araçlar şarj istasyonları, elektrik donanımı, Busbar, AG Panoları, topraklama ekipmenlerı gibi pek çok alanda hizmet veren elektrik ve elektronik firmasıdır.

Tasarruf ve yenilenebilir enerji kapsamında Yüzde 90 varan yerlilik oranıyla Yerli ve Milli olarak üretimini yapmış olduğumuz ürünlerle,gerek belediyelerin park bahçe yol ve benzeri aydınlatmalarında, gerek karayolları cadde, otoyol, tünel ve yol aydınlatmalarında tasarruflu LED ürünleri otomasyon yazılımı ve Busbar ile akıllı aydınlatmalar yaparak ülkemiz ekonomisinede tasarruf sağlayan ürünler üreterek katkı sağlamaktayız.

Ülkemizin yerli üretime geçtiği yerli elektrikli araçlar ve ülkemize gelen elektrikli araçların şarj istasyonlarınıda yaklaşık sekiz yıldır pazarlarda ürünümüz mevcut olup ve yüzde 88 yerlilik oranıyla üreten tek yerli üretici olup bu ürünü 16 ülkeye de ihraç etmekteyiz.

Yine, %100 patent ve tasarım Türk mühendis kadromuza ait olup yüzde 68 Yerli ve Milli aynı zaman da Dünya’da TEK ürün olan Kameralı Aydınlatma armatürlerimizle gerek park-bahçelerde,gerekse yol-cadde ve stratejik önem arz eden giriş çıkış lokasyonlarında  Güvenlik zafiyetimizi en alt seviyeye indiren ve  çok uygun maliyete sahip olan ürünümüz için extra bir kaydedici ve Data kablosu masrafı gerektirmemektedir.

Yine rüzgar Elektronik olarak gerek Suriye’de gerekse de Irak ta hayata geçirmiş olduğumuz gerek maddi gereksede manevi birçok projelerimiz bulunmaktadır.

YYD: Orhan Bey siyaset geçmişinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Özet olarak şöyle ifade edeyim,Siyasete Refah Partisi’nin kuruluşunda Gençlik kollarında başlayarak. Fazilet Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep kuruluşlarında görev aldım. İl Başkan Vekilliği, İl Sekreterliği, Karargah Başkanlığı, Gençlik kolları başkanlığı, Eğitim kolları başkanlığı gibi aktif görevlerde bulundum. Daha sonra Şehitkamil ilcesi Belediye Başkanlığı için aday oldum.

Milli Gençlik Vakfı (MGV),Gaziantep kuruluşu ve yönetimlerinde yer aldım,MÜSİAD yönetimlerinde ve Bilgi Sektörleri Başkanlığı yaptım.

Yine İş sektörümle alakalı olarak TUBİDER ve TUBİSAD derneklerinin kuruluş ve yönetimlerinde yer aldım.

Birçok toplum destekli projelerde bizzat bulunup birçok insani yardım kuruluşlarınada öncülük yaptım

YYD: Yerel Yönetimler Derneği olarak Gaziantep ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Öncelikle şu hususu belirtmem de fayda var ki,Dernek içindeki sorumluluk alanım tüm Türkiye’deki teşkilatlardır. Şu anda tüm teşkilatlarımız yeniden yapılandırıyoruz. Biz sadece Gaziantep özelinde değil tüm belediyelere katkı sağlamayı hedefliyoruz. Hem yurt içi hem de yurt dışı belediyeler ile bağlantı halindeyiz. Yerel yönetimler arasında bilgi akışı  oluşturuyoruz,Eğitimler veriyoruz, projeler geliştiriyoruz ve senkronizasyon sağlıyoruz.İlaveten Eğitim enstütüsü ve İctihat dergisi çıkararak belediyelerimize ve yerel yöneticilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu başarımızı sürdürebilmemiz için teşkilatlarımızın çok etkili olması gerekiyor.

Yerel Yönetimler Derneği olarak ilk sayımızı Gaziantep’imize ayırdık. Gaziantep 5 Büyük ve yüksek ölçekli sanayi bölgesi,3 orta ve 2 küçük ölçekli sanayi alanlarıyla,gerek Doğu illerinin Batı İllerine geçiş güzergahında olmasıyla yani Tarihi İPEKYOLU üzerinde olması gerek Ülke ekonomisine sağladığı katkı, gereksede komşu ülkelerden ilimize gelen mülteci ve tacirlerden dolayı büyük bir önem arzetmektedir. Bu konu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da sık sık dile getirmesiyle beraber  Gaziantep tüm Türkiye için bir örnek oluşturmaktadır. Bu sebeple Gaziantep için geliştirdiğimiz projeleri yakında halkımız ile paylaşacağız.

Bu kent savaşlarda esaretin altından ve yokluklardan, kendi üstün ve  deha zekası ile 6317 şehit vererek Dünyaya örnek olmuş bir şehirdir.

YYD: Gaziantep’te yüksek sayıda mülteci bulunmakta olup bunun kente etkileri nelerdir?

Türkiye’de en fazla mülteci İstanbul’da bulunmakta ama şehrin nüfusa oranla çokluğu içinde bunların çok etkisi bulunmamaktadır. İstanbul’dan sonra Gaziantep,Kilis,Şanlıurfa ve Hatay en çok mülteci barındıran şehirlerimizdir. Gaziantep ve Hatay Suriye sınırında bulunmaktadırlar ve böyle illerin uluslararası anlaşmalar gereği sorumluluklarımız olan  özel bir statüsü vardır. Gaziantep yıllardır insanı ve islamı hassasiyetleri ilegerek tacirlere gereksede mülticilere ev sahipliği yapmış onlara destek olmuştur. 

Gaziantep, Dünya’nın en eski şehirlerinden birisi olup yüzyıllar önce Gaziantep  Halep’in bir kazası idi. Bu sebeple bu bölgedeki halk ile yüzyıllara dayanan kardeşlik ve akrabalık bağımız bulunmaktadır. Son yıllarda mülteci sayısı oldukça arttı. Daha çok çatışma yeni jenerasyonlar arasında olmaktadır. Umut ediyorum ki Suriye bir an önce istikrara geri kavuşur ve zor durumdaki Suriye halkı en kısa sürede vatanlarına geri dönerler.

Vatansızlık ve Toprağında olamamak çok kötü olup her ne olursa olsun bir olalım ve vatanımıza sahip çıkalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.