Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, sergilenen mozaiklerin renk skalası anlamında dünyanın en büyük mozaik müzesi konumundadır. Çağdaş müzecilik anlayışına göre düzenlenmiş özgün teşhiriyle dünyanın önemli müzelerinden biri durumundaki müzede; Fırat Nehri kıyısında yer alan Zeugma Antik Kentinden çıkarılan ve şu ana kadar restorasyon ve konservasyonu tamamlanan yaklaşık 3000 m² mozaik, sergilenmektedir. 30. 000 m² kapalı alana sahip, 3 bloktan oluşan müzede; iki blokta 7. 075 m² mozaik teşhirine yönelik sergi alanı yer almaktadır. 

Birinci blokta Zeugma eserlerinin sergilendiği Zeugma bölümü olup bodrum katında, baraj gövdesinin altında kalan Hamam Mozaikleri ile Mars heykeli; zemin katta, Fırat kenarındaki villalarda (Dionysos, Poseidon ve Euphrates villaları) bulunan mozaikler; birinci katta, GAP 2000 kurtarma kazılarında bulunan mozaikler ile dünyaca ünlü “Çingene Kızı Mozaiği” ile birlikte Gaziantep çevresinde yapılan kurtarma kazıları sonucunda bulunan mozaikler sergilenmektedir. 

İkinci blokta ise Gaziantep çevresinde bulunan Doğu Roma Dönemi mozaiklerine yer verilmiştir. Müzede 5 adet seminer ve konferans salonu, çocuk eğitim atölyesi, idari birimler ve geçici sergi alanları bulunmaktadır. 

Ziyaretçilerle interaktif olarak iletişim kurmak amacıyla dijital canlandırmalara yer verilmiştir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.