“Saray Kumaşı” Kutnu

Kutnu Arapça’da pamuk anlamına gelir. Kutnular parlak ve mat çizgilerin yan yana gelmesiyle süslendiği gibi birçok renkli çizginin yan yana gelmesiyle de dokunur. Osmanlı döneminde bu kumaşların daha çok Şam, Bağdat gibi Ortadoğu şehirlerinde dokunduğu ve oralardan getirildiği söylenirse de, Osmanlı döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında tüccarların kutnuyu Gaziantep’ten aldıkları bilinmektedir. Kutnu dokuması bir bakıma Gaziantep’in adıyla birlikte anılır diyebiliriz. Öyle ki Gaziantep o yıllarda kutnu dokumacılığının merkezi durumundadır.

Önceleri saray kumaşı adıyla anılan kutnu dokumalar, koltuk yüzleri, kadın ve erkek giysilerinde kullanılırdı. Dokumacılık kültürümüzün önemli bir parçasını oluşturan kutnu kumaşlar, günümüzde turistik amaçlı eşyalarda ve ulusal folklorik giysilerde kullanılmaktadır. Türkiye’nin birçok bölgesinde yöresel giysilerin yapımında kullanılırken, turistik amaçlı, çanta, terlik ve çeşitli aksesuarlarla beraber, perdelik kumaş olarak da kullanılır. Mecidiye, hindiye, zencirli, kemha, darcı, sedefli, mekkavi, kürdiye, çütari, rehvancıoğlu, kırkkalem, sultan, Osmaniye, mehtep, mercan, sedyeli, çiçekli olmak üzere altmıştan fazla çeşidi olan kutnunun hakim rengi sarıdır. 

Fatma Şahin, Beştepe’de düzenlenen dokuma atlası sergisine katıldı Sergide kutnu kumaşı büyük ilgi gördü.

Sergi açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük ve İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf Gürlek, iş insanları, sanatçı ve tasarımcılar ile bazı akademisyenler katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen “Türkiye Dokuma Atlası” projesi kapsamında hazırlanan “Dokuma Atlası Sergisi”nin açılış törenine katıldı. Türkiye’nin yöresel dokumalarını ilk kez bir araya getiren sergide kutnu kumaşı, kalitesi ve özellikleriyle büyük ilgi gördü. 

Türk kültürünün en önemli el sanatlarından olan dokumanın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen “Türkiye Dokuma Atlası” projesi kapsamında düzenlenen “Dokuma Atlası Sergisi”nin açılış törenine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı. Projenin ilk etkinliği olarak gerçekleştirilen serginin açılış töreni Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda gerçekleşti.

Gaziantep’e özgü kutnu kumaşının da içinde bulunduğu 151 çeşit dokuma türünün oluşturulan bölgesel rotalar takip edilerek sergilendiği sergide, koleksiyoner Yusuf İyilik’in koleksiyonundaki Osmanlı kumaşlarından parçaları da yer aldı. Hem özellikleri hem de kalitesiyle ön plana çıkan kutnu kumaşı, ziyaretçilerin ilgisini çekerken, sergide büyük bir alan ayrıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.